02_materstvi_1.jpg

1/3 „Doteky mne více vzrušují“

Rozhovor s Martou Falvey Sovovou vznikl ve spolupráci s Humans of Prague, který zaznamenává životní zkušenosti lidí z pražských ulic

„Chtěli jsme mít dítě, takže jsme se o něj začali takzvaně snažit. A když se člověk snaží, tak víc souloží. Já jsem nikdy nebrala antikoncepci a měla jsem pocit, že ve chvíli, kdy budeme souložit naplno, se vším všudy, tak otěhotním hned. Což se nestalo. Přibližně půl roku nám to nešlo. To je asi úplně normální, ale ze začátku mě to dost překvapilo, vylekalo. Po čase jsem na to přestala myslet a nakonec otěhotněla den poté, co jsme s mužem měli takový důležitý rozhovor, kdy jsme si navzájem řekli o svých obavách. Manžel už má dvě děti z předešlého vztahu. Vždy jsem věděla, že chci mít děti. Zároveň jsem se těšila na zážitek porodu. Mám tři sestry, všechny rodí děti – různými způsoby, na různých místech –, a proto je porod takové naše rodinné téma. Hodně jsem přemýšlela o tom, jestli chci, aby u něj muž byl. Pro něj to byla jasná věc, ale já jsem si pořád nechávala prostor i pro tu druhou variantu. To, že je muž u porodu, je naprosto v pořádku, ale zároveň si myslím, že muži dnes mohou cítit určitý tlak, aby tam byli, a ani si sami nedají čas na přemýšlení, jestli u toho skutečně být chtějí. A když už jo, tak co tam budou dělat. Protože kdokoliv navíc tam vlastně nemá moc co dělat."

„Ze svého okolí znám páry, u kterých vidět porod byl pro manžela takový šok, že to pro jejich vztah byl začátek konce. Ale nakonec jsem byla moc ráda, že manžel u porodu byl. Protože až tam jsem poznala, jak moc je empatický. Měla jsem krásný porod, do kterého nikdo nemusel zasahovat, a on dobře vycítil, co se dělo. V poslední fázi porodu mě při kontrakcích různě podpíral, jak bylo potřeba. Ten porod je pro pár důležitý i v tom, že v takovém momentu člověk opravdu nic nepředstírá. Že je to úplně on. Kdyby tam muž nebyl, tak já nevím, co bych mu vyprávěla, ten prožitek není přenosný. To, že to zažil, že mě takhle zažil, je pro mě hodně důležité. A je to důležité i pro naši sexualitu – protože on viděl, jak jsem dospěla."

 Humans of Prague