02_materstvi_2.jpg

2/3 „Doteky mne více vzrušují“

Rozhovor s Martou Falvey Sovovou vznikl ve spolupráci s Humans of Prague, který zaznamenává životní zkušenosti lidí z pražských ulic

„Kdysi jsme měli kočku, která měla koťátka. Rodila u nás v bytě a my u toho porodu různě asistovali, všechno jsme to prožívali. Zapamatovala jsem si ten pach plodové vody a krve. Během svého porodu jsem najednou ucítila to samé a připadala jsem si jako zvíře. Bylo mi to vlastně příjemné. My jsme s mužem oba takoví živočichové, že nám takovéhle věci nevadí. Než člověk něco takového zažije, tak má v dospělosti v podstatě nad svým tělem kontrolu. Všechno je takové hezké, upravené, čisté. Teď najednou u porodu krvácíte a pak z vás teče mlíko. Což člověka také překvapí."

"Kamarádka měla manžela, který se jí vysloveně začal štítit – bylo mu odporné vidět, jak kojí. V souvislosti s těhotenstvím a porodem se často mluví o tom hezkém, ale to, že ženské tělo, včetně přirození, se s porodem opravdu mění a že věci, které v sexu dříve nějak fungovaly, najednou fungovat nemusí a ten pár se to musí učit znova, - to člověk zjišťuje až potom."

Humans of Prague