02_materstvi_3.jpg

3/3 „Doteky mne více vzrušují“

Rozhovor s Martou Falvey Sovovou vznikl ve spolupráci s Humans of Prague, který zaznamenává životní zkušenosti lidí z pražských ulic

„Žena má po porodu svou pozornost soustředěnou na dítě. Řeší tisíc věcí, myslí hodně dopředu, vymýšlí to a tohle. Někdy je pro ni těžké zastavit hlavu, zastavit myšlenky na dítě. To pak třeba souložíte a přistihnete se, že posloucháte, jestli náhodou není dítě vedle v pokoji vzhůru. Teď se tady spolu bavíme a já přitom myslím na to, že se syn odplazil támhle za roh, že tam je zásuvka a že je snad zalepená. Pozorností jsem stále alespoň z části u něj. Toho se člověk hodně těžko zbavuje, bohužel i v těch intimních chvílích. Po čase se samozřejmě nechám strhnout, ale je fakt, že nejlíp to jde, až když vím, že syn spí, že mám navařeno, že mám uklizeno."

„Ale nemyslím si, že bychom měli zásadně méně sexu než předtím. A když je, tak je lepší. Všechno nějak lépe cítím. Doteky mne více vzrušují. Je zajímavé, že některá místa na těle, která jsem dříve měla citlivá, dnes tak citlivá nemám, a u jiných míst je to naopak. Celé se to nějak hnulo. To člověka překvapí, donutí znovu zbystřit. Nám myslím pomáhá, že jsme k sobě velmi upřímní, nemáme před sebou žádné tajnosti, žádné bloky. Všechno si říkáme, nestydíme se před sebou. To dělá hodně. Moje tělo se změnilo, ale vlastně si myslím, že se dnes mému muži líbím mnohem víc. Nebo mi to alespoň víc dává najevo. Celkově mi přijde, že mi mateřství dodalo určitou pevnost a sebevědomí. A přestože mám dnes sex trochu víc přes hlavu – nemám takovou tu pudovou potřebu jako dřív –, tak silněji cítím, jak moc jsme si s manželem blízko."

Humans of Prague