bez_nazvu_3.png

Online seznamky

Napsala Bianca Bellová

Jeden český dobrodruh ve své knize popisuje námluvy v jisté jihoamerické zemi někdy snad ve 40. letech minulého století, kde mládenec, chtěl-li se dvořit dívce, musel si najmout muzikanty a hrát své vyvolené každý večer serenády na protější straně ulice. Teprve poté mohl přejít pod dívčino okno a tam další rok pokračovat ve hře. Kotníček či ramínko slečny jsou předmětem pouhých horečnatých snů mládencových. Jak námluvy pokračovaly, už si nepamatuji, ale když šlo všechno hladce, byla ruka v rukávě ještě během dívčiny plodnosti. Oba byli šťastni, že mají to fidlání za sebou, a že to vydrželi.

Tinder (ale i další sociální sítě k seznamování primárně neurčené) v mobilu nabízí zkratku, která celé epochy dvoření zkomprimuje do několika pohybů palcem. Nelíbí? Šup s ním doleva. Líbí? Doprava. Líbí tak, že to stojí za úvahu? Přetáhněte nahoru. Superlajk! Hotovo, k vyjádření preferencí nepotřebujete žádného dohazovače a mamka vás přitom nevidí, většinou. Bezprostřednost kontaktu a současná kybervzdálenost dovolují rozvíjejícím se kontaktům přeskakovat celé bloky namlouvání.

Kamarád se na Tinderu nedávno spároval s jakousi slečnou, která mu v první zprávě napsala, jak si cení toho, že našla někoho, kdo hledá vážnou známost, a nikoli jen příležitost k sexu, a ve druhé zprávě mu poslala svou fotografii ve spodním prádle. Ještě nikdy v historii lidstva nebylo k vidění tolik penisů, což je část mužského těla, kterou řádná dáma v 19. století nespatřila třebas ani po 40 letech šťastného a konzumovaného manželství. Dic pics jsou stejně frekventovanou součástí virtuální konverzace jako emotikon nebo otazník. Je přijatelné zeptat se dívky, se kterou jste se nikdy fyzicky nesetkali, jestli si intimní partie holí, nebo depiluje voskem? Každopádně je to možné a stává se to.

Moje prababička se o Štědrém večeru dívala do studánky a zkoušela z ní hádat, jakého muže jí osud přinese.

Toto není žádný nářek „O tempora, o mores!", jen konstatování, že vývoj namlouvání svou dynamikou velmi věrně sekunduje rozvoji technologií. Ostatně znám nejeden pár, který se na sociálních sítích seznámil a má za sebou několik let šťastného manželství. Kéž by měl i výdrž mé prababičky, která sama se dvěma voly orala pole.